Minden ami Forma 1 2011

Üdvözlök minden forma 1-es rajongót,ezen az oldalon mindent megtalálsz a 2011-es szezonról!jó szorakozást:)

2011.május.21.

idömérő edzés

spanyol_idomero.jpgMark Webber tavaly a Spanyol Nagydíjon talált igazán magára, és úgy tűnik, az ausztrál nagyon szereti a barcelonai pályát, ugyanis ezen a hétvégén is nagy formában van, a kvalifikáción idén első ízben megverte csapattársát, az eddig minden pole-t begyűjtő Sebastian Vettelt. Webber elsősége pályafutása hetedik, a Red Bull 25. pole-ja.Az időmérő azonban a Red Bull-rangadón kívül is hozott meglepetéseket.A délelőtti tűz után a Renault-nál nem sikerült működő állapotba hozni Nick Heidfeld autóját, így a német teljesített időt a Q1-ben, automatikusan kiesett. A 107 százalékos szabály alapján ez azt jelentené, hogy a futamon sem indulhat, de mivel a versenybírók ezt bármikor felülbírálhatják, Heidfeld méltányossági alapon minden bizonnyal ott lesz a rajtrácson vasárnap.A német kidőlése mellett a papírforma szerint a három kiscsapat hat pilótája búcsúzott volna a Q1 végén, de a sebességváltó-problémával küszködő Williams és a Lotus egyre javuló formája felülírta a "hagyományt", Rubens Barrichello a 19. idővel kiesett, míg Heikki Kovalainen továbbléphetett a Q2-be, a kiscsapat történetében első ízben saját erőből sikerült ez.Az első szakaszban csak a McLaren és a Red Bull pilótái vállalták be a kemény gumis továbbjutást, mindenki más a lágy keverékkel ment már a Q1-ben is.A Q2-ben is ügyesen szerepelt a Lotus, miután a kiscsapatnál látták, hogy a gumikkal spóroló Force India nem küldi ki még egy körre a pilótáit, Kovalainen ment egy lágy gumis gyors kört, amivel a 15. rajtkockát sikerült megcsípnie. A második szakaszban a finn mellett búcsúzott tehát a két Force India, a két Sauber és a két Toro Rosso, míg a williamses Pastor Maldonado szép idővel lépett tovább a Q3-ba.A pole sorsa már a Q3 közepére eldőlt, amikor Mark Webber kéttizeddel verte Vettel addigi legjobbját, egyedüliként 1:21 alá szorítva a kört - majd a két Red Bull-pilóta ki is szállt az autójából. Tegyük hozzá, Webbert az is segítette, hogy a címvédő autójában nem működött a KERS.A 3-4. hely is biztosnak látszott a két mclarenes számára, de utolsó gyors körén Fernando Alonso hazai pályáján szokása szerint villantott, Button elé, Hamilton mögé ugrott.A 6. Vitalij Petrov lett, mögötte Nico Rosberg és Felipe Massa szerezte meg a negyedik sort, míg a 9-10. hely Maldonadóé és Michael Schumacheré lett, igaz, a német az utolsó szakaszban nem is teljesített mért kört, gondja volt a KERS-szel.A Spanyol Nagydíj vasárnap a hagyományos időpontban, 14 órakor kezdődik.

futam

Hiába jósoltak az F1-e szereplők a korábbiaknál sokkal izgalmasabb barcelonai versenyt, a Spanyol Nagydíj a "hagyományokhoz híven" idén is inkább a boksz- és gumistratégiákon dőlt el. Vettel kemény küzdelemben, de újabb futamot húzott be, idén negyedszer is győzött.A rajtnál Vettel ügyesen ért fel a pole-ból induló Webber mellé, a két Red Bull-os egymással küzdött, Fernando Alonso azonban zseniálisan kapta el a startot, az első kanyar belső ívén már ő volt az első helyen. Mögötte végül Vettelé lett a második pozíció, Webber a harmadikként fordult.Button pocsékul rajtolt, csúnyán visszaesett a 10. helyre, Michael Schumacher viszont a 6. pozícióig kapaszkodott. Az utolsó helyről kezdő Nick Heidfeld a 17. helyig tört előre.A vezető Alonso-Vettel-Webber-Hamilton négyes 3-4 kör alatt elhúzott az üldözőktől. Mögöttük Petrov, Schumacher, Rosberg, Massa, Button és Buemi sorakozott a pontszerző helyeken.Az élmezőny kerékcseréit Vettel kezdte, lágy gumit lágyra váltott, Button mögé ért vissza a 9. helyre, de gyorsan megelőzte őt, majd Massát és Rosberget is. Alonso és Webber egy körrel később állt ki, majd Hamilton, Massa, Petrov következett - az ausztrál tovább bukott, a cserék után Hamilton mögött csak a negyedik volt.A második cseréknél alaposan átrendeződött a vezetők sorrendje: Vettel egy 8 körös etap után gyorsan cserélt, bőven az egy körrel később kiálló Alonso elé került, Hamiltonnak pedig az elnyújtott, gyors körökre építő etapjával sikerült a második helyre kerülnie.A kiállások után tehát Vettel vezetett, mögé Hamilton került, Alonso a harmadik helyre esett vissza, a spanyolt pedig még Webber is fenyegette a negyedik helyről. Az ausztrál előzni viszont nem tudott, a célegyenesben kijelölt DRS-zóna nem igazán jelentett segítséget, a páros az egy időben végrehajtott kiállása után is folytatta a kergetőzést.A lágy gumin sokkal gyorsabb Button utol is érte őket, mindkettejüket meg is előzte, ügyesen hajtotta végre a többiekétől eltérő gumistratégiáját - az első ötösből a többiek már keményre váltottak. Alonso alig 10 kört bírt csak a keménnyel, majd kiállt egy újabb ugyanilyen szettért, amit a csapat közlése szerint már a végéig kellett használnia. A KERS átka a 20 körrel a vége előtt ütött be megint a Red Bullnál, a csapat közölte Vettellel, hogy nem használhatja a berendezést. Később megint a bevetésre utasították.A Red Bull és a McLaren pilótái a 48-49. körben tették fel az utolsó, újabb kemény szett gumijaikat, pozíciócsere azonban nem történt, Vettel megőrizte a vezetést, mögötte Hamilton, Button, Webber és Alonso sorakozott.Az 51. körben Heikki Kovalainen törte össze a Lotust a 4-es kanyar bukóterében. Versenyzői hiba volt, a finn ép bőrrel megúszta.dő közben Lewis Hamilton teljesen felzárkózott Vettelre, a támadásokat az 55. körben kezdte, a célegyenesben újra és újra a német nyakába került, de az első kanyarig nem tudott elég lendületet szerezni, hiába próbálkozott körről körre.Alonso teljesen leszakadva a az 5. helyen autózott, kört kapott, a Ferrari stratégiája nem jött be. A csapat gondjait szaporította, hogy a 61. körben Massa sebességváltó-hiba miatt kiállt.Mivel Hamiltonnak nem sikerült elkapnia Vettelt, az angol a második lett, mögötte a szépet mentő Button szerezte meg a harmadik helyet.Webber távoli negyedik lett, a helyi hős, Alonso nem tudott sokat adni a közönségének, lekörözött ötödikként végzett. A további pontszerző helyeken a két Mercedes (Schumacher 6., Rosberg 7. - a csapat idei legjobb eredménye), a friss gumikkal a mezőnyön keresztülvágó Nick Heidfeld és a két Sauber osztozott.Az eredmény nem végleges, a stewardok a sárga zászlók figyelmen kívül hagyása miatt Hamiltont, Buttont, Webbert és a Toro Rossó-s Jaime Alguersuarit is vizsgálat alá vonták a futamot követően.