Minden ami Forma 1 2011

Üdvözlök minden forma 1-es rajongót,ezen az oldalon mindent megtalálsz a 2011-es szezonról!jó szorakozást:)

2011.03.26.

időmérő edzés

A melbourne-i időmérő száraz, de borús és egyre hűvösebb körülmények között zajlott. Az első szakaszban búcsúzott a két rettentően lassú, a 107 százaléktól is messze elmaradó két Hispania, a két Virgin és a két Lotus, valamint komoly meglepetést okozva Nick Heidfeld a Renault-val, miközben csapattársa, Vitalij Petrov a Q1 harmadik legjobb idejével zárt. Hajszál híján a hétvégén korábban sem villogó Felipe Massa lett a kieső, de a brazil az utolsó pillanatban továbbjutott.A Q2 elején a williamses Rubens Barrichello "biztosította be" a 17. rajtkockát, amikor a hideg gumikon a fű szélén megcsúszva a kavicságyban kötött ki. Búcsúzott mindkét Force India is, Adrian Sutil kis híján óriási balesettel - a német a célegyenes-ráfordítóban valószínűleg túl korán nyitotta a hátsó szárnyat, a leszorítóerő nélküli hátsó rész kitört, az autó az egyenesben forgott meg. Szintén kiszállt a sauberes Sergio Perez, Pastor Maldonado a másik Williamsszel, a Toro Rossó-s Jaime Aguersuari és csak 89 ezreddel, de Michael Schumacher is lemaradt a továbbjutást jelentő 10. helyről.Vettel a Q2-ben már megvillantotta a Red Bull erejét, utolsó szabadedzéses idején is fél másodperccet javítva nyerte a szakaszt, de a Q3-ban rögtön első gyors körén - amelyen még hibázott is egy kicsit - újabb fél másodpercet borotvált le belőle. A végén még egyszer nekifutott, de 79 ezreddel gyengébb kört ment, mint a végül pole-t érő korábbi idő. Ijesztő lehet az ellenfelek számára, hogy Vettel - és Webber is KERS nélkül - teljesítette legjobb köreit.A német Hamilton korábbi, "a Red Bull csak egy üdítőgyártó" megjegyzésére reagálvas levezető körén a csapatrádióban magabiztos nyugalommal üzent, "Vagyunk akik vagyunk, csak tesszük a dolgunkat".Webber jócskán elmaradt csapattársától, az ausztrált a végén még a csapatfőnök szerint KERS-hibával küszködő Lewis Hamilton is megelőzte, azaz vasárnap ő állhat az első sorban a címvédő mellett. A második sor szintén Red Bull-McLaren felállású lesz, hiszen Webber és Button végzett a 3-4. idővel.Alonso csak az ötödik időt tudta, utána a tavalyi abu-dzabi mumusa, a kiválóan szereplő renault-s Vitalij Petrov zárt. A Mercedest Nico Rosberg a 7. helyre kvalifikálta, Felipe Massa a nyolcadik lett, a brazil nem is tudott jó kört futni a végén, mert az utolsó nekifutásánál a bokszutcából kifelé csúnyán megpördült a hideg gumikon, amik aztán már nem engedtek jó kört.Az ötödik sort holnap Kobajasi Kamui és a Toro Rossó-s Sebastien Buemi alkotja vasárnap.A szezonnyitó Ausztrál Nagydíj holnap reggel 8 órakor kezdődik. Figyelem, az időpont az óraátállítással együtt értendő.

Futam

auszt.jpgA rajt viszonylag simán alakult, Vettel lazán elment, a láthatóan - trükkös - KERS nélkül rajtoló Webber az első kanyarig egy kicsit fenyegette a második helyről induló Lewis Hamiltont, de a mclarenes végül megőrizte a pozíciót.A start vesztese Alonso volt, az első kanyarban kicsit kisodródott, többen is elmentek mellette, a 7. helyre esett vissza. Szintén nem járt túl jól Jenson Button, ugyanis Felipe Massa elé került a másik Ferrarival, a páros ezután ádáz csatát vívott az első tíz körben, a mclarenesnek nem igazán segített a mozgó hátsó szárny, pedig többször is használta.Végül a 11. körben ment el az angol - az előzés véleményes volt, Massa nem sok helyet hagyott neki, így a kanyart kicsit levágva ment el mellette. Hiába érezte azonban Button is, hogy nem volt tiszta a manőver, mert pár kanyarral később Alonso is megelőzte a brazilt, így nem is tudta volna a visszaadni a pozíciót. A 2009-es bajnokot bokszutca-áthajtásos büntetéssel "jutalmazták", a 6. helyre tért vissza, de a kerékcseréje után már csak a 12. lett.Massa egyébként gyorsan leszakadt, két körrel később már a sauberes újonc, Sergio Perez üldözte.A Mercedes számára katasztrofális volt a 22-23. kör, előbb a már az elején defekt miatt visszaesett és körhátrányba kerül Michael Schumacher állt be végleg a garázsba, majd Rubens Barrichello Nico Rosberggel küzdött a 9. helyért, amikor igen elbizakodottan ugrott be a német mellé a veterán, ütköztek. A williamses megpördült, a Mercedes pedig megsérült, már bokszig sem jutott el.Barrichello később bokszutca-áthajtásos büntetést is kapott.Míg Webber, Alonso, Button és Massa három kiállással igyekezett megoldani a futamot, az első három - Vettel, Hamilton és a ragyogóan versenyző Vitalij Petrov - a 36. körben megejtette második és egyben utolsó tervezett kerékcseréjét, az utolsó 21 körre mindhármuknál felkerült a keményebb keverék.Webber a 42. körben cserélt utoljára, de az ausztrál a hideg abroncsokon rosszul vett egy kanyart a kivezető körén, így a következő körben Alonsó a saját kiállása után elé tudott kijönni, gazdát cserélt a 4. hely. A Red Bull előnye volt viszont a lágy gumi, amivel gyorsan felzárkózott a kemény keveréken menő Ferrarira, Webber azonban - ahogy egész futamon - az üldözés közben sem használta a KERS-t.Míg Webber és Alonso meddő csatát folytatott, a 49. körben Button ellentmondást nem tűrően vette el a 6. helyet a futam eleji "mumusától", a kopott gumikon haladó Massától, aki az ezt követő kiállása után csak a 10. helyre ért vissza. Négy körrel a vége előtt a Toro Rossó-s Sebastien Buemi megelőzősével egy helyet előrébb lépett.Az utolsó kiállása után Alonso a harmadik helyet kiválóan őrző Petrov üldözésébe kezdett, egymás után futotta a leggyorsabb köröket, de már nem sikerült előzési pozícióba kerülnie az orosz mögött.Vettel lazán nyerte a szezonnyitót - karrierje 11. győzelme - , mögötte a sérült padlólemezzel autózó Hamilton ért be a második helyen, Petrov pedig a harmadik hellyel koronázta meg az amúgy is ragyogó hétvégéjét, az orosz pályafutása első dobogóját szerezte.A pontszerző helyeken mögöttük Alonso, a leintés után azonnal félre is húzódó Webber, a büntetéssel együtt is a hatodik helyig jutó Button, az elképesztő, egykiállásos stratégiát végrehajtó sauberes újonc, Sergio Perez, megelőzve a 8. helyig jutó csapattársát, Kobajasi Kamuit. A kilencedik Massa lett, az utolsó pontocskát pedig Buemi zsebelte be.A szezonnyitó után a bajnokságot értelemszerűen Vettel vezeti, a konstruktőriben is a Red Bull áll az élen.A versenyen sem a gumistratégiák, sem a KERS és az előzést segíteni hivatott mozgó hátsó szárny tekintetében nem lett világos a kép, a csapatok egyelőre kísérleteznek, tapogatóznak, a két hét múlva következő Maláj Nagydíj egészen más képet is mutathat majd.